Blog > Komentarze do wpisu
Waluty i pieniądze
Co brać, jak wymienić

Waluta Ukrainy to 1 hrywnia (hr) = 100 kopiejek.

Obecnie w centrum Lwowa za 1 zł można dostać 2,15 hr, ale w ostatnich tygodniach kurs hrywni mocno się zmieniał (zazwyczaj osłabiał), więc za te 2 tygodnie może być trochę inaczej.

Jakie pieniądze brać?

Jeśli macie pod ręką euro lub dolary, bierzcie je. Praktycznie wszędzie na Ukrainie wymienicie je na hrywni bez problemu.

Jeśli nie macie - nie martwcie się i bierzcie złotówki. W centrum Lwowa da się wymienić po dobrym kursie bez większych problemów. Najlepiej wymieniać w którymś z małych kantorów przy Prospekcie Swobody (główna ulica, 5 min. od hotelu) w okolicach pomnika Mickiewicza i hotelu George, lub przy Prospekcie Szewczenki (druga reprezentacyjna ulica, 10 min. od hotelu). Kantorów jest we Lwowie bardzo dużo i prawie zawsze kursy są korzystniejsze niż w bankach. Na dworcach kursy są kiepskie, w centrum zazwyczaj OK, ale warto jest sprawdzić kilka miejsc, bo zdarzają się spore różnice kursów między różnymi kantorami, zwłaszcza co do złotówek.

W Warszawie można wymienić złotówki na hrywni w kantorze w przejściu podziemnym pod Rondem Dmowskiego, ale kurs jest niekorzystny. Poza tym rzadko bywają w kantorach. Moim zdaniem ma sens co najwyżej wymiana 10 zł na drobne wydatki podczas drogi.

Bankomatów jest bardzo dużo, ale wyciąganie pieniędzy stamtąd jest niezbyt opłacalne ze względu na wysokie prowizje - może Wam ściągnąć nawet do 10 zł. Płacić kartą można w niewielu miejscach, tylko w większych sklepach i knajpach.

wtorek, 10 czerwca 2008, jmz00

Polecane wpisy

  • Orientacja w mieście

    Plan centrum; poruszanie się po mieście; jak wygląda cerkiew? Oto wycinek planu ścisłego centrum z zaznaczonymi 3 miejscami, które powinny Was szczególnie zaint

  • Miejsce wesela

    czyli restauracja Navarija Nova Znajduje się w kompleksie rekreacyjnym Navarija Nova, we wsi Navarija (na Google Earth jako Glynna-Navarija), nad jeziorem To je

  • Bankomat - mBank

    jednak opłacalne Zgodnie z tym co napisane na: http://www.mbank.pl/przewodnik/tpio/karta_debetowa_ve.html fragment: prowizja od wypłaty gotówki w bankomatach z